Languages

Sıkça Sorulan Sorular

Uzaktan eğitim Öğrenme Yönetim Sistemine (LMS) nasıl giriş yapabilirim? LMS’yi nasıl kullanabilirim?

LMS’ye erişebilmeniz için lms.firat.edu.tr URL adresine gidip karşınıza gelen pencereden “Öğrenmeye Başlayın” butonuna tıkladıktan sonra üniversitemizin “Merkezi Kimlik Doğrulama” ekranı gelecektir. İlgili alanlara Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) giriş yaptığınız kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak LMS sistemine giriş yapabilirsiniz.

LMS’nin kullanımına ilişkin kılavuza http://fuzem.firat.edu.tr/tr/node/130 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

LMS’ye giriş yapamıyorum, ne yapmalıyım?

Merkezi Kimlik Doğrulama ekranı kısmında “Şifremi Unuttum” linkine tıklayarak gerekli işlemleri yaptıktan sonra tekrar giriş yapmayı deneyiniz. Sisteme hâlen giriş yapamıyorsanız lütfen Bilgi İşlem Merkezi ile irtibata geçiniz. 

 

Uzaktan eğitim ders saatlerim ile örgün eğitim ders saatlerim çakışıyor sorun olur mu?

Uzaktan eğitim ders saatleri ile diğer derslerin saatlerinin çakışması herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Uzaktan eğitim sisteminde işlenen canlı derslerin tekrar izlenebiliyor olması nedeniyle öğrencilerimiz bu dersleri dilediği bir saatte tekrar izleyebilirler. Fakat canlı derslere katılmanız yararlı olabilir, bu nedenle ders programınızdaki boş saatleri seçmeniz faydalı olacaktır.

 

LMS’e giriş yaptım fakat açılan sayfada “Kayıtlı olduğunuz bir ders bulunmamaktadır” ifadesi yazıyor, ne yapmalıyım?

LMS ile OBS entegreli bir şekilde çalıştığından bu sorunla karşılaşan öğrencilerimizin öncelikle yapması gereken OBS’ye giriş yaparak ders kaydını doğru yapıp yapmadığını incelemektir. Ayrıca danışman tarafından onaylanmayan ders kayıtları uzaktan eğitim sistemine düşmemektedir. Bu nedenle danışmanınızın ders kaydını onaylayıp onaylamadığına dikkat ediniz. Ders kaydınız onaylanmış ve yine de uzaktan eğitim sisteminde dersleriniz görülmüyorsa, öncelikle danışmanınızın yanına giderek ilgili dersi uzaktan eğitimle seçip seçmediğinizi sorgulayın, sorununuz yine devam ediyorsa uzaktan eğitim merkezi ile irtibata geçiniz.

 

Aldığım derslerin içeriklerine nasıl ulaşırım?

LMS’ye giriş yaptıktan sonra gelen pencereden “Derslerim” kısmına tıklanarak öğrencilerimiz almış oldukları dersleri görebileceklerdir. Bu derslerin isimlerinin üzerlerine tıklanarak ya da hemen yanında yer alan “Görüntüle” kısmına tıklanarak ders içeriklerine (doküman, video, canlı ders vs…) ulaşabileceklerdir.

 

Canlı derslere giriş yapamıyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle başka bir tarayıcıdan giriş yapılarak tekrar denemeye çalışınız. Eğer yine de giriş yapılamıyorsa bilgisayarınızda “java” ve “flash player” eklentilerinin kurulu olunduğundan emin olmalısınız.

Java yazılımını indirmek için tıklayınız.

Tarayıcıda Java'yı nasıl çalıştırabilirim veya etkinleştirebilirim? Tıklayınız

Flash player indirmek için tıklayınız.

Tarayıcıda flash player nasıl aktif edilir? Tıklayınız.

 

Akıllı telefonumdan canlı dersleri nasıl izleyebilirim?

Konu ile ilgili http://fuzem.firat.edu.tr/tr/node/175 linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Uzaktan eğitim ile aldığım derslerin sınavları nasıl yapılmaktadır? Ara sınav ve final sınavı etki oranları ne kadardır?

Ara sınavlarınız LMS üzerinden çevrimiçi (online) yüklenen sınavlar ile gerçekleştirilmektedir. Final ve bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılmaktadır. Çevrimiçi ara sınavların tarihleri üniversitemizin web sayfasından veya fuzem.firat.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Çevrimiçi (online) ara sınavınıza mobil aygıtları kullanarak girmeyiniz. Mobil aygıtlardan kaynaklanan internetten kopma veya internetin yavaş olması gibi durumlardan dolayı sınavınız yarım kalabilir. İlgili dersin yılsonu genel ortalamasına ara sınav % 20 oranında, final sınavı ise % 80 oranında etkilemektedir.

 

Sınavım görünmüyor ne yapmalıyım?

Sınavınız görünmüyorsa ders kaydınızı yanlış yapmış olabilirsiniz. Bu nedenle danışmanınızla irtibata geçerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Sorununuz yine de devam ediyorsa uzaktan eğitim merkeziyle irtibata geçebilirsiniz.

 

Mazeret sınavına nasıl girebilirim?

Öğrencilerimizin mazeretleri nedeniyle ara sınavlara girememe durumunda, mazeret nedenlerini belirten belgelerini (hastalık raporu vs…) ve dilekçelerini sınav sonrası bir hafta içerisinde kendi bölümlerine vermeleri gerekmektedir. Mazeret sınavına kabul edilen öğrenciler, belirtilen gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak mazeret sınavlarını olabileceklerdir.

 

Sınav notum görünmüyor? Ne yapmalıyım?

Görünmeyen sınav notunuz ara sınav ise uzaktan eğitim merkezine mail atınız (fuzem.firat.edu.tr). Final sınavınıza ait notunuz görünmüyorsa Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) kayıtlı olduğunuz dersin öğretim elemanına bakarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Videoları bilgisayarıma indirebilir miyim?

LMS’de bulanan videolar bilgisayarınıza indirememektesiniz.

 

Not: Uzaktan Eğitim Merkezi yalnızca teknik altyapıyla ilgili durumlar için destek vermektedir. Diğer hususlar için (sınav, not vb.) dersin öğretim elemanıyla veya dersin bulunduğu Fakülte/Yüksekokul ile irtibata geçiniz. Yabancı Dil dersi için Yabancı Diller Yüksekokulu, Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi için İnsani ve sosyal Bilimler Fakültesiyle irtibata geçebilirsiniz.