Diller

KULLANICI/KATILIMCI KULLANIM KILAVUZU

Akademik Learning Management System (ALMS) sistemine giriş yapabilmeniz için kullanıcı adınız okul numaranız ve şifreniz ise obs(Öğrenci Bilgi Sistemi) de kullandığınız şifrenizdir.

Sisteme http://lms.firat.edu.tr/ adresinden giriş yapabilirsiniz." Öğrenmeye Başlayın " butonuna tıklayınız. Ekrana aşağıda görülen Merkezi Kimlik Doğrulama ekranı gelecektir.

 

Kullanıcı kendisine ait kullanıcı adı ve şifresi ile ALMS sistemine giriş yapar. Sol menüde "Ana Sayfa, Derslerim, Takvim ve İletişim Araçları (Mesaj, Duyurular, Forum ve  Yardım Masası)"butonlarını görüntüler. 

DERSLERİM

Katılımcı için ALMS sistemini kullanmak oldukça basittir. Sol menüdeki "Derslerim" butonuna tıklayarak kendisinin kaydedildiği eğitimleri listeleyebilir ve bu listedeki eğitimlere tıklayarak eğitimin içerisindeki aktiviteleri görüntüleyerek girebilir.Katılımcının aktivitelere katılabilmesi için bir diğer seçenekse sol menüde sıralanmış aktivitelerden birine tıklayarak doğrudan aktivite listesinden giriş yapabilir. Katılımcı kaydedildiği aktiviteleri aynı zamanda liste olarak görüntüleyebileceği aktivitelerim butonunu da kullanabilir.

TAKVİM
 

Katılımcı "Takvim" butonuna bastığında eğitmen tarafından planlanmış aktivitelerin tarihlerini görebilecektir.

NOT ÇİZELGEM

Katılımcı "Not Çizelgem" butonuna bastığında eğer eğitmeni sisteme girdiyse katıldığı aktivitelerden aldığı puanları detaylı şekilde görüntüleyebilecektir. Eğitmen bu modülü kullanmazsa katılımcı buradan bilgi edinemeyecektir.
İLETİŞİM ARAÇLARI

Katılımcı "İletişim Araçları" menüsünden kayıtlı bulunduğu derslerde açılmış tartışmaları görüntüleyebileceği Forumlar ve destek talebi yaratabileceği Yardım Masası butonlarını görüntüleyecektir. Katılımcının yarattığı destek talepleri kurumun sistem yöneticisi tarafından görüntülenecektir. İletişim araçları altındaki sistem (kurum bazında) forumuyla aktivitelerle ilgili Forumlarım başlıklarının birbirleriyle karıştırılmaması önemlidir.

 

ÖRNEK ÖĞRENCİ AKTİVİTESİ

 

Öğrencilerimiz giriş yaprıktan sonra aşağıda gözüken örnek ders gibi bu derse tıklayıp dersin içeriğine erişebilecektir.

Derse tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

Görüldüğü üzere "İnkılap Tarihi Video Ders" şeklinde bir video bulunmaktadır. Bu kısıma tıkladıktan sonra yüklenmiş olan video izlenebilecektir.

Video dersimizi izlerken video içerisine gömülmüş sorular yukarıda gözüktüğü gibi karşımıza gelecektir. Buradan doğru olan şıkkı işaretleyip "Gönder" butonuna tıkladıktan sonra dersimizi izlemeye devam edebiliriz.